Historicky první česko-ukrajinská akce v Praze na podporu ukrajinského Majdanu.
Demonstrace proběhla bez novinářské účasti.
Článek byl vytvořen svépomocí, vyšel na serveru E15.cz.
Vlna odporu ukrajinské opozice proti prezidentu Viktoru Janukovyčovi se začala rozlévat z Kyjeva i do dalších měst na západě Ukrajiny, tábor ohraničený barikádami po vzoru Majdanu se objevil například ve Lvově. Podobně se šíří i podpora od občanů evropských měst ve prospěch demokratické Ukrajiny. Demokracii na Ukrajině předevčírem podpořili i obyvatelé Prahy a Brna.
Stovky lidí se tuto středu 22. ledna 2014 shromáždily na největších náměstích Prahy a Brna, aby podpořily akci Euromaidan. Stejným způsobem se scházejí lidé po celé Evropě. Chtějí tak vyjádřit podporu Ukrajincům, kteří už dva měsíce bojují za zachování demokracie ve své zemi. Tento boj si už vyžádal první oběti.
Na akci vlajka Evropské Unie nebyla náhodou. Ukrajinští občané demonstrující v Kyjevě, Lvově a dalších městech, se vesměs odmítají stát součástí Putinem budovaného Euroazijského svazu, připomíná jim totiž v nemálo ohledech nechvalně proslulý Sovětský Svaz. (autor: Eugen Kukla)
Účastníci akce v úvodu v podání faráře řeckokatolické církve Jaroslav Hulaka modlitbu vyslechli za ukrajinské občany, kteří padli na Majdanu při hájení občanských svobod. (autor: Vojtěch Stádník)
Během 24 hodin od chvíle, kdy byla Jiřím Barešem – frontonem punkrockové kapely Bonebroke, na Facebooku založena stránka Chceme Demokratickou Ukrajinu – Хочемо Демократичну Україну, se ve středu 22. ledna 2014 v půl šesté u pomníku sv. Václava na akci Euromaidan Praha sešlo několik set lidí. (Autor: Petr Dauš)
Hlavní motivací účastníků akce Euromaidan Praha bylo vyjádřit podporu a solidaritu demonstrujícím občanům Kyjeva a dalších ukrajinských měst. (Autor: Petr Dauš)
Akce se zúčastnili Pražané jak s ukrajinskými vlajkami… (autor: Jiří Navrátil)
… tak s česky psanými transparenty. (autor: Jiří Navrátil)
Dvacátého února, kdy byly v ulici Institutská zastřeleny desítky Ukrajinců, protestovalo na Václavském náměstí přes tisíc lidí. Autor: Štěpán Hašek
Emotivní chvíle byla doplněna minutou ticha a hromadným zpěvem ukrajinské hymny, jež obsahuje slova: „… duši a tělo položíme za naši svobodu…“. (autor: Eugen Kukla)
Na akci vlajka Evropské Unie nebyla náhodou. Ukrajinští občané demonstrující v Kyjevě, Lvově a dalších městech, se vesměs odmítají stát součástí Putinem budovaného Euroazijského svazu, připomíná jim totiž v nemálo ohledech nechvalně proslulý Sovětský Svaz. (autor: Eugen Kukla)
Sólistka Baletu pražského Národního divadla Ivanna Illyenko veřejně jménem ukrajinských občanů žijících v ČR poděkovala předsedovi TOP 09 Karlu Schwarzenbergovi za jeho osobní návštěvu kyjevského Majdanu: „Moc si toho vážíme a naši občané na Ukrajině Váš příjezd určitě považovali za velkou podporu! (…) Naše hymna obsahuje mj. tato slova: „..duši a tělo položíme za naši svobodu… Dnes se tato slova bohužel naplnila, protože dnes byli v Kyjevě zabiti už 4 lidé a mnoho dalších je nezvěstných. V centru města jsou obrněná vozidla a silové složky začaly používat ostré náboje.“ (autor: Eugen Kukla)
Názory účastníků pražské akce Euromaidan na ukrajinské události a jejich viníka byly zřejmé z jejich transparentů. (autor: Vojtěch Stádník)
Někdo si s sebou vzal i trochu jiné domácí miláčky. (autor: Jiří Navrátil)
Akce se zúčastnily rodiny s dětmi. Tyto děti zřejmě budou díky svým rodičům už navždy vědět, za jaké hodnoty stojí za to obětovat trochu pohodlí a vyjít do ulic prezentovat svůj občanský postoj. (autor: Jiří Navrátil)
Martin Uhlíř, bezpartijní zastupitel městské části Praha 10, přednesl komentář očitého svědka událostí na kyjevském Majdaně, senátora Jaromíra Štětiny: „Byl jsem na kyjevskem Majdanu před Vánoci. Tehdy demonstranti v centru města strhli velkou sochu Vladimíra Iljiče Lenina. Z řečnické tribuny vzápěti několikrat zaznělo: „Teprve teď, teprve nyní, kdy jsme Lenina povalili, jsme se vyrvali ze spárů Sovětskeho svazu.“ V té větě je ukryt smysl jejich snaženi. Se Sovětským svazem, s touto bolševickou říší zla měli Ukrajinci tragické zkušenosti. Gulagy, deportace, popravy, ničení národní identity, ničení ukrajinského jazyka (…) Ukrajinci nechtějí patřit do nově vznikajícího Sovětskeho svazu, který nyní buduje Moskva pod pracovním názvem Euroazijský svaz. (…) Proto chtěji Ukrajinci do Evropy. Oni tam bytostně patří a jejich statečnosti je potřeba vzdát hold podporou, sympatiemi, modlitbou a jasně vyřčeným slovem lidské účasti.“ (autor: Jiří Navrátil)
„Zbavme se přisluhovače – Janukovyč není můj prezident.“ (autor: Eugen Kukla)
Na akci uprostřed Prahy se pomníku sv. Václava, symbolu české státnosti, sešli Češi a Ukrajinci všech generací. V nouzi poznáš přítele. (autor: Jiří Navrátil)
Někteří s sebou měli podobiznu ukrajinských občanů padlých při bránění občanských práv a svobod. Účastník akce Euromaidan Praha drží snímek, na kterém je zachycený Serhiy Nihojan, který zemřel ten samý den dopoledne. Serhiy Nigojan se narodil nedaleko města Dněpropetrovsk. Na Majdanu držel obranu po dobu skoro dvou měsíců, od začátku protestů. Ukrajinsky prý podle lidí, kteří jej osobně znali, mluvil lépe, než většina současných ukrajinských politiků. Serhiy nazpaměť citoval básně o svobodě ukrajinského Otce národa Tarasa Ševčenka. (autor: Jiří Navrátil)
Klíčové sdělení celé akce se opakovalo napříč téměř všemi transparenty. (autor: Jiří Navrátil)
Akce se zúčastnil také Olexandr Tymošenko, manžel vězněné ukrajinské expremiérky, který získal v České republice politický azyl. (autor: Eugen Kukla)
U pomníku svatého Václava toho večera převládala modrá a žlutá. (autor: Vojtěch Stádník)
„Sláva Ukrajině!“ a „Herojam Sláva!“. Tato dvě hesla se ten večer provolávala mnohokrát jak v Praze, tak v Brně. (autor: Jiří Navrátil)
Pavel Korec, občan Prahy, přečetl otevřený dopis Václava Vacka, faráře z Letohradu: „Od 22. do 26. ledna 2014 o 17. hodině zvoníme v mnoha místech České republiky na kostelní zvony. Věřící v modlitbě hledají pomoc pro Ukrajinu a společně s dalšími lidmi vyjadřují solidaritu s těmi, kteří ve vaší zemi volají po demokracii a dialogu. Požadavek na dodržování svobody a základních lidských práv pro všechny občany je oprávněný. Alespoň na dálku vyjadřujeme podporu vám, kteří na Ukrajině usilujete o demokracii. Jako rodiče slouží dětem, tak má vláda sloužit občanům.“ (autor: Jiří Navrátil)
Necelý týden před konáním akce Euromaidan Praha ukrajinský prezident Janukovyč podepsal tzv. pendrekové zákony. Podle humanitární organizace Člověk v tísni tyto nové zákony na Ukrajině zásadně omezují lidská práva. (autor: Jiří Navrátil)
¨“Není nám jedno, co se v současnosti děje na Ukrajině, protože lidská práva jsou nedělitelná. Podporujeme ukrajinské demokratizační hnutí a požadujeme sankce EU vůči prezidentu Janukovyčovi a všem členům ukrajinské vlády.“ pronesl na akci Bronislav Tomek ze Strany Zelených. (autor: Jiří Navrátil)
„POMOZTE! – Ukrajinská zločinecká diktatura.“ (autor: Jiří Navrátil)
Všimněte si bílých obdélníků uprostřed snímku. Jde o tabulky, jež na památníku sv. Václava zbyly po vzpomínkové akci Národ nepohasl aneb Svíčka pro Jana Palacha ze dne 19. ledna. Ne horním je portrét Jana Palacha a na spodním je nápis „Člověk musí bojovat proti tomu zlu, na které právě stačí. (Jan Palach, 1969) – JENE, VĚRNI ZŮSTANEME!“. Současná Ukrajina skýtá s rokem s naším rokem 1969 řadu paralel, jednou z nich jsou tzv. pendrekové zákony schválené nejvyšším vedením země, namířené proti svým vlastním občanům. (autor: Jiří Navrátil)
Patrně nejsilnější okamžikem celého večera byla patrně již jednou zmíněná modlitba za padlé, kterou v ukrajinštině přednášel farář řeckokatolické církve Jaroslav Hulaka. (autor: Zdeněk Žalský)
V očích lidí, kteří ten den dorazili k pomního svatého Václava se objevoval nejen smutek, ale i odhodlání. Okamžiky sdílení velmi silných, vlasteneckých, emocí se patrně pro řadu účastníků zapsaly mezi ty životní chvíle, na které nikdy nezapomenou. (autor: Jiří Navrátil)
Za oběti ukrajinské revoluce byly na místě zapáleny svíčky. Tento týden bylo ukrajinskými policejními jednotkami zastřeleno hned několik obyvatel Majdanu. (autor: Zdeněk Žalský)
Byly to opravdu velmi emotivní chvíle, které si každý z účastníků prožil především uvnitř sebe. (autor: Jiří Navrátil)
Po pietní minutě ticha Václavských náměstím zněla ukrajinská hymna… (autor: Jiří Navrátil)
… Zatímco Ukrajinci procítěně zpívali, Češi tiše poslouchali. Nezapomenutelným okamžikem se ta chvíle patrně stane pro všechny. (autor: Jiří Navrátil)
Řečníci informovali zúčastněné o aktualitách z Kyjeva. Jednou z nich byla skutečnost, že rektor a zbytek vedení kyjevské umělecké školy se plně postavili za svých sedm studentů nespravedlivě obviněných z rozpoutání násilností. „Studenti neměli zbraně, měli kamery. V noci je napadlo komando zakuklenců. Policie zkrátka potřebovala být v hledání strůjců konfliktu v ulici Hruševského za každou cenu „úspěšná“ zmínil Martin Uhlíř v překladu z ukrajinštiny. Šest studentů je nadále zadržováno ve vazbě. (autor: Petr Dauš)
Svolavatel akce Jiří Bareš, který se sám narodil ve vypjatých dnech sametové revoluce 1989, svoji motivaci svolat tuto akci zdůvodnil slovy: „Myslím, že každý slušný občan, žijící v zemi, která se před čtvrtstoletím nacházela na podobné dějinné křižovatce jako nyní Ukrajina, by měl vyjádřit podporu ukrajinské opozici a obyčejným lidem, kteří tak dlouho v Kyjevě protestují. Z vlastní zkušenosti víme, že podpora zvenku je pro pocit demonstrujících naprosto zásadní. A právě neuvěřitelná lhostejnost hlavně politiků, nejen v České republice, je to, co mně osobně vadí a uráží. Čím dál tím víc postrádám morální hodnoty, které uměl tak nekompromisně hájit a dávat najevo pan Havel.“ (autor: Vojtěch Stádník)
V samotném závěru akce Petr Marek z iniciativy Bez komunistů.cz účastníky informoval o Výzvě občanské veřejnosti adresovanou prezidentu Miloši Zemanovi. „Vyzýváme ho, aby ihned zrušil plánovanou návštěvu Janukovyče v České republice. A zároveň žádáme, aby jako hlavní představitel ČR apeloval na Janukovyčovu vládu, aby okamžitě zastavila násilí proti demonstrujícím občanům, zrušila represivní zákony a navrátila zemi do demokratického řádu.“ (autor: Petr Dauš)
Byla to povedená akce. Snad se tyto obrázky dostanou i na Majdan a dalších částí rebelující Ukrajiny a přinesou demonstrujícím alespoň trochu povzbuzení. Sláva Ukrajině! Sláva hrdinům! Ukrajina do Evropské Unie! (autor: Jiří Navrátil)
Brňáci zapalují svíčky na znamení účasti s ukrajinskou revolucí. (autor: Petr Vozák)
Zapálit svíčky na památku obětem a dodat morální sílu bránícím se Kyjevanům přišlo přes sto obyvatel Brna. . (autor: Martin Kopáček)
Demonstrující si přinesli ukrajinské vlasky a svíčky (autor: Monika Kovačičínová)
Hlavní organizátorka brněnského Euromaidanu Marija Nobilisová (autor: Petr Vozák)
Lidé podepisovali petici vyzývající českou vládu, aby zrušila návštěvu ukrajinského prezidenta do ČR (autor: Petr Vozák)
Lidé podepisovali petici vyzývající českou vládu, aby zrušila návštěvu ukrajinského prezidenta do ČR. Další podpisy rapidně přibývají v online peticích. (autor: Petr Vozák)
Na náměstí se shromáždili Ukrajinci i Češi. (autor: Martin Kopáček)
Ukrajinci, žijící v Česku, přišli podpořit svoji zemi. (autor: Julia Kolosenko)
Na Václavském náměstí v Praze a na náměstí Svobody v Brně naštěstí žádní policejní ostřelovači na střechách nad náměstím nebyli. Na Evropském náměstí v Kyjevě ano. (autor: Vojtěch Stádník)
K demonstrujícím na Václavském náměstí se například ve středu večer připojily celebrity i politikové. Sólistka Baletu pražského Národního divadla Ivanna Illyenko přečetla otevřený dopis, ve kterém poděkovala Karlu Schwarzenbergovi za osobní podporu demonstrujících občanů přímo na kyjevském Majdaně v prosinci loňského roku. „Naše hymna obsahuje mj. tato slova: ‚… duši a tělo položíme za naši svobodu…‘“ připomněla Illyenko.
Tato slova se již bohužel naplnila – v Kyjevě byli zabiti už 4 lidé a mnoho dalších je nezvěstných. V centru jezdí obrněná vozidla a policie a armáda začala používat ostré náboje.
SMYSL ČESKÉHO SHROMÁŽDĚNÍ
Karel Schwarzenberg se na pražský Euromajdan nemohl dostavit osobně. Zdravici na místě přečetl jeho stranický kolega a poslanec PČP Jiří Koubek (TOP 09): „Setkat se na Majdanu s tolika mladými, ale i staršími lidmi plnými entusiasmu, nadšení pro svobodnou Ukrajinu a pro Evropu, to na mě jako zahraničního návštěvníka udělalo veliký dojem. Tím hůř jsem otřesen současnými událostmi, kdy máme poprvé mrtvé a jsme svědky krutých zásahů bezpečnostních složek. Opravdu doufáme, že se podaří Ukrajině nabýt svobodu, stejně jako se to podařilo nám v listopadu 1989,“ vzkázal Schwarzenberg.
Na Ukrajinu osobně osobně vyrazil ještě před Vánocemi i další český politik, senátor Jaromír Štětina. „Statisíce Ukrajinců v Kyjevě stráží Náměstí nezávislosti. Už více než dva měsíce. V neděli vyšli na náměstí studenti kyjevských univerzit. Provolávali: Nejsme otroci, jsme Ukrajinci! Je to velké celonárodní vzepětí a veřejně a hrdinně projevená touha po svobodě,“ vzkázal při příležitosti středeční akce senátor Štětina.
EuroMaidan vypuknul v listopadu minulého roku, když prezident Janukovyč porušil své sliby a nepodepsal dohody o přistoupení k EU. Ukrajinští studenti vyšli do ulic, aby protestovali proti takovému rozhodnutí, byli ale násilně rozehnáni. Na to už reagovala celá země – do ulic vyšly tisíce lidí požadujících demisi prezidenta a vlády. „Je to velké celonárodní vzepětí a veřejně a hrdinně projevená touha po svobodě,“ komentoval to Štětina.
Ukrajina vře již dva měsíce, protesty si vyžádaly první oběti |
21. listopadu – Ukrajinská vláda zastavila přípravy podpisu asociační dohody s EU. Předseda vlády Mykola Azarov zároveň vyzval k rozšíření hospodářské spolupráce s Ruskem. Parlament již předtím neschválil zákon umožňující léčbu vězněné expremiérky Julije Tymošenkové v zahraničí; vyřešení kauzy Tymošenkové byla jednou z podmínek EU pro podpis dohody. |
24. listopadu – Desetitisíce lidí se v Kyjevě zúčastnily demonstrace „Za evropskou Ukrajinu“. Protesty pokračovaly i v následujících dnech a trvají dodnes. |
25. listopadu – Ruský postoj k asociační dohodě mezi Ukrajinou a EU odmítli předseda EK José Barroso a prezident EU Herman Van Rompuy. |
26. listopadu – Prezident Viktor Janukovyč a jeho ruský protějšek Vladimir Putin kritizovali EU kvůli jejímu postoji k Ukrajině. |
27. listopadu – K demonstrantům se navzdory výhrůžkám ze strany ministerstva školství připojili studenti. |
29. listopadu – Ukrajina na summitu Východního partnerství ve Vilniusu nepodepsala asociační dohodu s EU. |
1. prosince – Na 100.000 přívrženců opozice, podle některých odhadů až 350.000, se v Kyjevě domáhalo odstoupení vedení země a vypsání předčasných voleb. Demonstranti obsadili radnici i sídlo odborů. |
3. prosince – Vláda přestála pokus o vyslovení nedůvěry. Opozici chybělo 40 hlasů. |
6. prosince – Prezident Janukovyč v Soči diskutoval s Putinem o připravovaném strategickém partnerství mezi oběma zeměmi. |
8. prosince – V Kyjevě se shromáždily statisíce a podle některých zdrojů až milion účastníků protivládní demonstrace. V kyjevském štábu opozice se s opozičními vůdci Vitalijem Kličkem, Arsenijem Jaceňukem a Olehem Ťahnybokem setkala náměstkyně amerického ministra zahraničí Victoria Nulandová. S opozicí se sešla také šéfka diplomacie EU Catherine Ashtonová, která předtím jednala s Janukovyčem. |
11. prosince – Janukovyč po přímluvách Ashtonové vyzval opozici k dialogu. |
14. prosince – Desítky tisíc lidí v Kyjevě podpořily snahu vlády o rozšíření hospodářských styků s Ruskem. |
15. prosince – Brusel pozastavil jednání o smlouvě o přidružení Ukrajiny k EU. |
16. prosince – Vůdce opozice Kličko se definitivně rozhodl kandidovat v prezidentských volbách v roce 2015. |
17. prosince – Rusko výrazně snížilo cenu zemního plynu pro Ukrajinu a uvolnilo ve prospěch Ukrajiny ze svých devizových rezerv 15 miliard USD. |
23. prosince – Prezident Janukovyč podepsal zákon o amnestii všech opozičních demonstrantů zadržených od 21. listopadu. |
13. ledna – Soud potvrdil platnost ustanovení, podle něhož osoba se stálým bydlištěm mimo Ukrajinu není považována za osobu trvale žijící na jejím území. To by mohlo znemožnil účast v prezidentských volbách Kličkovi, který soud žádal o zrušení přijatého paragrafu daňového zákona. |
16. ledna – Vládní většina protlačila při schvalování rozpočtu úpravu trestního zákoníku, která zpřísnila či zavedla postihy za účast na protestech u státních úřadů nebo za nepovolené stavby na veřejných místech. Prezident Janukovyč zákon podepsal 17. ledna. |
22. ledna – Nová právní úprava namířená proti demonstrantům nabyla účinnosti. Z Kyjeva byli ohlášeni dva mrtví z řad opozičních aktivistů: jeden mladík podlehl střelnému zranění, druhý spadl ze třinácti metrů z ochozu stadionu Dynamo Kyjev. Policie začala odstraňovat barikády v metropoli. |
„Co se děje na Ukrajině, mi hodně připomíná to, co se dělo u nás po smrti Palacha,“ řekla jedna z účastnic demonstrace Olga Skůpová. „Kdybychom tehdy měli více podpory ze zahraničí, možná jsme mohli mít demokracii mnohem dřív. Takže když jsou Ukrajinci v podobné situaci, chci je podpořit, jak můžu,“ uvedla jedna z účastnic demonstrace, Olga Skůpová.
O pražském a brněnském shromáždění se účastníci dozvěděli díky facebookové stránce Chceme Demokratickou Ukrajinu , kterou den před konání akce založil Jiří Bareš. Frontman kapely Bonebroke svoji motivaci komentoval slovy: „Myslím, že každý slušný občan, žijící v zemi, která se před čtvrtstoletím nacházela na podobné dějinné křižovatce jako nyní Ukrajina, by měl vyjádřit podporu ukrajinské opozici a obyčejným lidem, kteří tak dlouho v Kyjevě protestují. Z vlastní zkušenosti víme, že podpora zvenku je pro pocit demonstrujících naprosto zásadní.“
PROTI JANUKOVYČOVI
Smyslem akce nebyla jenom morální podpora ukrajinského hnutí. Jeho smyslem je i přesvědčit českou vládu k tomu, aby zaujala jasné stanovisko vůči ukrajinskému prezidentovi Janukovyčovi a zrušila jeho pozvání do Prahy.
Tento cíl v závěru akce jasně formuloval Petr Marek z iniciativy Bez komunistů.cz, když účastníky informoval o Výzvě občanské veřejnosti adresovanou prezidentu Miloši Zemanovi. „Vyzýváme ho, aby ihned zrušil plánovanou návštěvu Janukovyče v České republice. A zároveň žádáme, aby jako hlavní představitel ČR apeloval na Janukovyčovu vládu, aby okamžitě zastavila násilí proti demonstrujícím občanům, zrušila represivní zákony a navrátila zemi do demokratického řádu,“ uzavřel Marek.
Obdobného názoru je i organizátorka brněnského Euromaidanu Marija Nobilisová. „Přijde mi naprosto nepochopitelné, jak může demokratická země, která je součástí EU, pozvat do státu Janukovyče, který ve své zemi zavádí přímou diktaturu,“ řekla Marija Nobilisová. Ukrajinský prezident by měl do Česka přijet 23. dubna.
24. ledna 2014 | článek v deníku E15.cz (autor: Martin Uhlíř)
zdroj: www.e15.cz