Článek ze zahraničí – autor: Laura Hughes, překlad: Lenka Dostálová
Boris Johnson řekl ruskému ministru zahraničí Sergeji Lavrovovi, že po letech nepřátelství musí Británie „znormalizovat“ své vztahy s Ruskem.
Ve čtvrtek 11. srpna spolu telefonicky hovořili mimo jiné o možné normalizaci dvoustranných vazeb.
Ruský ministr zahraničí uvedl: „Obě strany vyjádřily naději, že dojde k normalizaci rusko-britských vazeb, a zdůraznily touhu po zintenzivnění politického dialogu.“
V průběhu tohoto prvního rozhovoru od nástupu Borise Johnsona do funkce spolu ministři rovněž hovořili o boji proti terorismu a o Sýrii.
Telefonát se uskutečnil pouhých pár dní poté, co ruský prezident Putin i britská premiérka Mayová vyslovili svou nespokojenost se současným stavem rusko-britských vztahů.
V telefonátu, který byl podle Moskvy iniciován britskou stranou, Putin i Mayová „vyjádřili svou nespokojenost se současným nastavením spolupráce v politické i ekonomické oblasti“.
Spekulovalo se o tom, že by prohlášení Kremlu mohlo znamenat začátek zlepšování vztahů, které jsou napjaté od roku 2006, kdy došlo k otrávení bývalého ruského agenta Alexandra Litviněnka, a mimo jiné také kvůli ukrajinské krizi.
Kreml uvedl, že Putin a Mayová se dohodli na rozvoji dialogu mezi bezpečnostními agenturami ohledně záležitostí týkajících se bezpečnosti letového provozu, a naplánovali osobní setkání „v blízké době“.
Putin v červenci prohlásil, že je připraven vést s novou britskou premiérkou „konstruktivní dialog“.
Putin „zdůraznil přesvědčení, že zachování a zvýšení významného potenciálu rusko-britské spolupráce v různých oblastech, který se nastřádal za dlouhou dobu, je v zásadním zájmu obou zemí“.
Vztah bývalého britského premiéra Davida Camerona k Vladimiru Putinovi byl někdy komplikovaný a ruského prezidenta jeho porážka v referendu o vystoupení z EU očividně potěšila.
Rusko uvedlo, že doufá v lepší „porozumění“ s Británií po brexitu, ale snažilo se zlehčovat tvrzení, že výsledek britského referenda o EU je jeho zahraniční politice ku prospěchu.
Mayová a Putin se osobně setkají příští měsíc na summitu světových vůdců G20 v Číně.
Mluvčí ministerstva zahraničí informoval: „Pan ministr dnes absolvoval seznamovací telefonát s ruským ministrem zahraničí panem Lavrovem.
Jasně prohlásil, že i když mezi námi existují jisté významné neshody, musíme nadále budovat konstruktivní dialog ve věcech společného zájmu, stejně jako ve sporných bodech.
Hovořili spolu o Sýrii, přičemž pan ministr vyjádřil hluboké znepokojení nad situací v Aleppu a zdůraznil, že je z humanitárních důvodů naléhavě nutné, aby všechny strany ukončily porušování příměří.
Dohodli se, že si osobně pohovoří v září u příležitosti zasedání Valného shromáždění OSN.“
Profil | Vladimir Putin
Celé jméno: Vladimir Vladimirovič Putin
Přezdívka: VVP
Datum narození: 7.října 1952, Leningrad (Petrohrad)
Pozice: prezident Ruska
Vzdělání: doktor práv z Leningradské státní univerzity
Kariéra:
• agent KGB v letech 1975 až 1991, odešel v hodnosti podplukovníka
• poradce v zastupitelstvu města Petrohradu 1991–1996
• zástupce vedoucího prezidentské kanceláře Borise Jelcina, 1997
• předseda vlády Ruska, 1999
• úřadující prezident po abdikaci Borise Jelcina, 1999–2000
• prezident Ruska, 2000–2008
• předseda vlády Ruska, 2008–2012
• prezident Ruska poté, co mu změny v ústavě umožnily zastávat tento post znovu, 2012–současnost
„Rusko se konečně vrací na světovou politickou scénu jako silný stát – jako země, kterou ostatní berou na vědomí a která si umí prosadit svou.“
– Vladimir Putin, 2008
Laura Hughes je politická komentátorka britského deníku The Telegraph. V roce 2014 promovala z historie na University of York.
zdroj: Telegraph