Článek ze zahraničí – autor: Eric March
překlad: Jana Prokopjuková , Lenka Dostálová
Syrské vládní jednotky usilují o dobytí zbylých částí Aleppa a místní obyvatelé jsou stále ve vážném ohrožení. Autor přináší přehled možností, jak lidé mohou pomoci. (Poznámka OPEN DOORS: Některé informace jsme převedli do českých reálií. Nad rámec původního článku jsme doplnili další tři body.)
Humanitární katastrofa, která trvá již několik měsíců, se v posledních pár dnech rapidně zhoršila. Vyděšení obyvatelé uvízli mezi vládními silami, ruskými nálety a povstaleckými silami, tweetují zoufalé prosby o pomoc a loučí se se svými nejbližšími. Z města se již začaly šířit zprávy o ženách, jež páchají sebevraždy, aby unikly znásilnění, a o civilistech, kteří jsou popravováni vládními silami.
Za uplynulé měsíce se z tohoto kdysi prosperujícího regionu staly sutiny, v nichž panuje chaos. Rusko oznámilo konec své vojenské operace, vyhlásilo vítězství a byly vydány zprávy o příměří mezi vládou a povstaleckými silami, ve chvíli vydání toho článku ale obojí musí být ještě potvrzeno OSN. Ve východní části města se údajně stále ještě nachází 50 000 obyvatel.
The reported cease-fire may have signaled the end of gunfire, but humanitarian aid is still needed for the citizens of Aleppo.
If you’d like to help, please visit https://herofund.whitehelmets.org/donate/crowdfund/.
Zveřejnil(a) Upworthy dne 13. prosinec 2016
Člověk snadno propadne bezmoci a paralýze a chce se k příběhu, jako je tento, otočit zády. Zprávy jsou bezútěšné – a pravděpodobně budou ještě bezútěšnější. Ale ti z nás, kteří máme to štěstí, že žijeme v bezpečí, máme také odpovědnost udělat vše, co je v našich silách, a pomáhat. A věřte, že možnosti, jak pomoci, tu jsou.
Většinou se jedná o příspěvky organizacím, které jsou přímo v Aleppu nebo v jeho těsné blízkosti. Samozřejmě ne všichni máme peněz na rozdávání, ale je-li to alespoň trochu možné, je poskytnutí tolik potřebných financí těmto organizacím nejefektivnější způsob, jak v této krizové chvíli pomoci.
-
Podpořte Bílé přilby (White Helmets).
Tato místní skupina zhruba 3000 dobrovolníků vedená Raídem al-Salehem, která v Sýrii působí na území ovládaném rebely, včetně Aleppa, již zachránila desítky tisíc svých krajanů postižených konfliktem – vytahují oběti bombardování z trosek, sbírají peníze na protetiku a podporují rodiny padlých druhů. Letos byla tato organizace nominována na Nobelovu cenu míru.
Někteří kritici této organizaci vyčítají, že skrývá své politické poslání, které spočívá ve změně režimu, a že tato politika násilí ještě zhoršila. Ale právě teď zachraňují životy, a to je to, na čem v kritických momentech záleží více.
Můžete přispět na jejich webových stránkách. -
Podpořte Lékaře bez hranic (Médecins Sans Frontières).
Tato celosvětová apolitická lékařská organizace dosud aktivně působí na území celé Sýrie. Místním zdravotnickým zařízením, která byla zdevastována válkou, poskytuje vybavení a zásoby a pokud je to možné, i zdravotnický personál. Aktuální zprávy o působení Lékařů bez hranic v syrském Aleppu můžete sledovat na jejich české facebookové stránce.
Peníze jim můžete poslat sem. -
Podpořte Člověka v tísni.
V Česku vzniklá organizace řízená Šimonem Pánkem patří mezi několik nejvýznamnějších poskytovatelů humanitární pomoci v severní Sýrii. Tým Člověka v tísni na místě tvoří celkem 172 místních a 12 zahraničních zaměstnanců. Od roku 2012 do poloviny roku 2015 Člověk v tísni doručil přímou pomoc pro 1,8 milionu Syřanů a dalších 1,2 milionu lidí dostalo pomoc nepřímo. Podrobný přehled o aktivitách Člověka v tísni v severní Sýrii včetně instrukcí, jak můžete finančně přispět naleznete zde.
-
Podpořte Syrsko-americkou lékařskou společnost (SAMS).
Společnost nyní provádí desítky lékařských operací v Sýrii a v zemích, které přijaly největší část válečných uprchlíků. Za rok 2015 ošetřili více než 3 miliony Syřanů. Na přelomu letošního září a října poskytli svědectví o svržení barelových bomb na jednu z nemocnic. Zde se můžete přihlásit jako dobrovolníci nebo věnovat peníze.
-
Podpořte Mezinárodní záchranný výbor (IRC).
IRC podporuje lidi, kteří před válkou uprchli do celého světa, včetně syrských uprchlíků.
Informace o podpoře zjistíte zde. -
Podpořte organizaci Zachraňme děti (Save the children).
Zachraňme děti pracuje s dětmi vnitřně vysídlených osob a uprchlíků a s rodinami zasaženými konfliktem.
Zde si můžete přečíst více o jejich činnosti a podpořit je. -
Přidejte se k protestu nebo jej sami zorganizujte.
Přinášíme tipy na akce, jejichž cílem je vyjádření protestu proti dlouhodoné nečinnosti řady vrcholných politiků celého světa v otázce syrské krize. V naší zemi navíc zřejmě máme evropský unikát, český prezident tyranský režim Bašára al-Asada dokonce podporuje podobně jak když dlouhodobě obhajuje tyranský režim Vladimira Putina v Rusku.
Velkým mezinárodním občanským projektem je Civil March for Allepo / Občanský pochod pro Aleppo, který bude startovat z Berlína dne 26.12.2016 v očekávaném počtu až několika tisíc účastníků. Podle předběžného časového plánu se průchod nejbližšími městy předpokládá v těchto datech: Drážďany (5.1.2017), Praha (15.1.2017) a Vídeň (31.1.2017). Pokud jste z Plzeňska, ve středu 28.12.2016 se můžete zúčastnit tamní lokální akce Pěší pouť pro Aleppo.
Pokud žijete v jiných městech, inspirujte se a zorganizujte takovou akci ve svém městě. Tato setkání mají nejen výraznou symboliku, ale tím, že se potká více podobně smýšlejících lidí, zvýší se pravděpodobnost morální a materiální pomoci – tím, že se spolu domluví, podpoří se vzájemně ve svém rozhodnutí obětovat něco ze svého volného času či peněz a případně i týmovém postupu.
-
Podpořte uprchlíky. Buďte obezřetní, ale nenechte se řídit strachem.
Jsou jich miliony po celém světě. Prchají před terorem a před tím, jak je Aleppo cupováno na kousky. Před ničím jiným. Od chvíle, kdy uprchlíci začali v roce 2011 zaplavovat Západ, se jejich osudy staly politickou přetahovanou využívanou především politickými kandidáty, kteří toho využili v zemích v Evropě i v Severní Americe, aby podněcovali strach a vyhráli volby. Tohle musí přestat. Tím nejsoucitnějším, co můžeme udělat, je odložit stranou svůj strach z teroru a z neznámého a dát uprchlíkům šanci na nový život mezi námi. A dát těm, kteří stále trpí, naději na to, že podaří-li se jim uprchnout, existuje tu pro ně lepší život. V boji s vnitřním strachem vám mohou být nápomocny aktivity Centra pro integraci cizinců www.dobrekonce.cz, který sdružuje příběhy různých lidí z různých koutů světa, kteří se rozhodli či byli okolnostmi přinuceni spojit svůj osud s Českou republikou. Doporučujeme také zhlédnout videa z jejich youtube kanálu. (níže malá upoutávka)
Můžete přispět Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky. Nebo organizaci Questcope, která poskytuje vzdělávání a poradenské služby uprchlíkům žijícím v Jordánsku. Nebo také programu Migrant Offshore Aid Station (organizace na pomoc migrantům překonávajícím moře), která pomáhá uprchlíkům dostat se bezpečně na evropské břehy.
-
Napište politikům nebo se jich běžte zeptat osobně.
Naše demokracie stojí a padá s občanskou společností. Je třeba, aby občané byli aktivní i častěji než jednou za několik let u voleb. Občané nejsou zaměstnanci vrcholných politiků svého státu, je to právě naopak. Je velice důležité, aby občané nebyli lhostejní k tomu, co se v jejich zemi děje. Zvolené zástupce je třeba kontrolovat a dávat jim zpětnou vazbu na jejich jednání – ať již pozitivní či negativní. Byla by však chyba, pokud by občané zůstali pouze u tohoto. (I proto jsme tento bod zařadili až na závěr.) Existuje mnoho aktivit, které jsou v silách přímo občanů. V každém člověku je skryta obrovská síla a schopnosti, pro jejich realizaci je důležité si vybudovat vnitřní svobodu a rovnováhu. „Last but not least“ bod je komplexní, skládá se z dalších 20 bodů. Zřejmě nás totiž nečekají jednoduché časy.
-
Zachovejte si vnitřní svobodu i rovnováhu – zde je recept.
Svět ve kterém žijeme zaznamenává tektonické změny. Období stability té části světa, jíž jsme součástí, se zdá se u konce a nelze vyloučit, že spolu s ní se možná blíží i konec éry liberální demokracie. Timothy Snyder, profesor historie z Yaleovy univerzity známý v Česku jako autor bestsellerů Krvavé země či Černá zem, sestavil dvacetibodový program opřený o zkušenost z celého 20. století. Pojal jej primárně jako lekci pro dnešní Ameriku – po Brexitu a s Trumpem v čele, ale drtivá většina rad je univerzálních pro všechny svobodomyslné lidi, kteří v těchto měsících, týdnech a dnech cítí, že se naše civilizace vyskytla na rozcestí, z něhož některé cesty vedou směrem, z něhož není návratu.
To, co se odehrává v Aleppu, není jen humanitární katastrofa, je to morální krize. Je na čase odložit strach a lhostejnost a začít jednat nejlépe a nejúčinněji, jak jen každý z nás dokáže.
Pokud tak neučiníme, nikdy se nepřestaneme ptát sami sebe, proč jsme to neudělali.
zdroj: Upworthy
1 komentář
Komentáře jsou uzavřeny.